2018 - I - World Chess Team for Disabled - ICCD_AC_2019_2022- Archives Commission 2022

Nuova pagina 1 LUCIANO BAIOCCO
Go to content

Main menu:

ICCD Events > World Chess Team Championships for Disabled


I World Chess Games for Disabled

2011 Dresden, Germany (GER) 24st. - 30th October






RESULTS FINAL

Num.

Flag

Fed

21th - 29th October

Dresden, Germany 2011

7 Rounds Points

1.


GER

Luther Thomas

7.0

2.

RUS

Obodchuk Andrei

5.0

3.


RUS

Ivanov Mikhail

5.0

4.


RUS

Strekalovskiy Victor

4.5

5.


GER

Kevorkov Artur

4.5

6.


GER

Salov Sergej

4.5

7.


RUS

Tcapalin Sergey

4.5

8.


RUS

Anfinogenov Artem

4.0

9.


RUS

Denisov Sergei

4.0

10.


GER

Rudolf Thomas

4.0

11.


RUS

Gerasimova Olga

4.0

12.


GER

Hoffmann Rainer

4.0

13.


RUS

Skorobogatykh Andr

4.0

14.


RUS

Botalova Yulia

4.0

15.


GER

Schellmann Frank

4.0

16.


RUS

Varezhkin Victor

4.0

17.


GER

Dobierzin Olaf

4.0

18.

IND

Inaganti Amarnath

4.0

19.


GER

Griinder Michael

3.5

20.


GER

Mende Holger

3.5

21.


GER

Riegler Dieter

3.5

22.


GER

Krause Stefan

3.0

23.


GER

Hoyer Olaf

3.0

24.


GER

Krabbe Wolfgang

3.0

25.


GER

Michalowski Richard

3.0

26.

ITA

Grudina Marco

3.0

27.

ESP

Rey Taboada Andre

3.0

28.


GER

Jagdhuber Hans

3.0

29.

UZB

Abdullayev Amrillo

2.5

30.


GER

Zickert Wilfried

2.5

31.


RUS

Pogorelova Galina

2.0

32.


UZB

Kuchkarova Ziyoda

2.0

33.


ITA

Visco Michele

2.0

34.


GER

Papperitz Jiirgen

2.0

35.


ITA

Fini Ottavio

1.5





Round 7 Standings.

(24st - 30th October) Dresden, (Germany) 2011

7 Rounds Points

1.

IPCA I
Thomas Luther, Andrei Obodchuk, Victor Strekalovskiy, Sergei Denisov

21

2.

IPCA II
Sergey Tcapalin, Artem Anfinogenov, Thomas Rudolf, Amarnath Inaganti

17

3.

Russian deaf
Mikhail Ivanov, Olga Gerasimova, Yulia Botalova, Victor Varezhkin

17

4.

Deutscher Gehörlosen-Sportverband
Artur Kevorkov, Sergej Salov, Holger Mende, Olaf Hoyer

15,5

5.

Deutscher Blindenschachbund
Frank Schellmann, Olaf Dobierzin, Dieter Riegler, Hans Jagdhuber

14,5

6.

Dresdner Gehörlosen SV 1920 e.V.
Rainer Hoffmann, Michael Gründer, Stefan Krause, Wolfgang Krabbe

13,5

7.

Team 8
Andrey Skorobogatykh, Richard Michalowski, Amrillo Abdullayev, Galina Pogorelova

11,5

8.

Latin deaf
Marco Grudina, Andres Rey Taboada, Michele Visco, Ottavio Fini

 9,5





1

IPCA I

Thomas Luther, Andrei Obodchuk, Victor Strekalovskiy, Sergei Denisov



2

IPCA II

Sergey Tcapalin, Artem Anfinogenov, Thomas Rudolf, Amarnath Inaganti



3

Russian Deaf

Ivanov
Mikhail

Gerasimova
Olga

Botalova
Yulia

Varezhkin
Victor



4

Deutscher Gehörlosen-Sportverband

Artur
Kevorkov

Sergej
Salov

Holger
Mende

Hoyer
Olaf



5

Deutscher Blindenschbuns

Schellmann
Frank

Dobierzin
Olaf

Riegler
Dieter

Jagdhuber
Hans



6

Dresdner Gehörlosen SV 1920 e.v.    


Rainer
Hoffmann

Michael
Gruender

Stefan
Krause

Krabbe
Wolfgang



7

Team 8

Andrey
Skorobogatykh

Richard
Michalowski

Amrillo
Abdullayev

Galina
Pogorelova



8

Latin deaf

Marco
Grudina

Andres
Rey Taboada

Michele
Visco

Ottavio
Fini

Rangliste: Stand nach der
7. Runde Selektion: IBCA

Rang Teilnehmer Titel TWZ Att Verein/Ort Land S R V Punkte Buchh BuSum

1. Schellmann Frank  2046 m Deu. Blinden- u. GER 2 4 1 4.0 24.0 178.0
2. Dobierzin Olaf  2113 m Deu. Blinden- u. GER 3 2 2 4.0 24.0 166.5
3. Riegler Dieter  2105 m Deu. Blinden- u. GER 3 1 3 3.5 25.0 170.0
4. Jagdhuber Hans  2062 m Deu. Blinden- u. GER 3 0 4 3.0 19.0 161.5
5. Abdullayev Amrillo  2100 m Usbekistan UZB 2 1 4 2.5 27.5 172.5
6. Kuchkarova Ziyoda   w Usbekistan UZB 2 0 5 2.0 19.0 154.0

Rangliste: Stand nach der
7. Runde Selektion: ICSC

Rang Teilnehmer Titel TWZ Att Verein/Ort Land S R V Punkte Buchh BuSum

1. Ivanov Mikhail  1968 m Ruilland RUS 5 0 2 5.0 28.0 192.5
2. Kevorkov Artur  2269 m Deutscher Geharl GER 3 3 1 4.5 33.0 194.5
3. Salov Sergej IM 2253 m Deutscher Gehbrl GER 3 3 1 4.5 32.5 201.5
4. Gerasimova Olga WIM 2170 w RuIlland RUS 4 0 3 4.0 27.0 180.5
5. Hoffmann Rainer  2134 m Dresdner Geheirlo GER 2 4 1 4.0 27.0 175.5
6. Skorobogatykh Andr  1944 m RuIlland RUS 3 2 2 4.0 25.0 173.0
7. Botalova Yulia WFM 1969 w Ruilland RUS 3 2 2 4.0 24.5 175.5
8. Varezhkin Victor  2220 m RuIlland RUS 3 2 2 4.0 24.0 168.5
9. Griinder Michael  1999 m Dresdner Gehiirlo GER 3 1 3 3.5 25.5 187.0
10. Mende Holger  1682 m GSBV HaIIe/S. GER 2 3 2 3.5 25.5 170.5
11. Krause Stefan  1670 m Dresdner Gehiirlo GER 2 2 3 3.0 24.5 169.5
12. Hoyer Olaf  1916 m Braunschweiger GER 2 2 3 3.0 22.5 162.0
13. Krabbe Wolfgang   m Dresdner Gehiirlo GER 2 2 3 3.0 21.0 160.0
14. Michalowski Richard  1804 m Chemn.Gehstirl.S GER 3 0 4 3.0 21.0 154.5
15. Grudina Marco  1883 m Italien ITA 3 0 4 3.0 20.0 170.5
16. Rey Taboada Andre   m Spain / Arteixo ESP 3 0 4 3.0 19.5 143.0
17. Zickert Wilfried   m Dresdner Gehiirlo GER 2 1 4 2.5 21.5 149.5
18. Visco Michele   m Italien, Rom ITA 2 0 5 2.0 18.5 142.0
19. Papperitz Argen   m Dresdner Gehiirlo GER 2 0 5 2.0 16.5 136.5
20. Fini Ottavio   m Italien, Rom ITA 1 1 5 1.5 16.5 144.0

Rangliste: Stand nach der
7. Runde Selektion: IPCA

Rang Teilnehmer Titel TWZ Att Verein/Ort Land S R V Punkte Buchh BuSum

1. Luther Thomas GM 2518 m ZMDI Schachfesti GER 7 0 0 7.0 30.0 212.5
2. Obodchuk Andrei IM 2384 m RuIlland RUS 4 2 1 5.0 32.5 192.0
3. Strekalovskiy Victor  2113 m Ruilland RUS 4 2 1 5.0 26.0 188.5
4. Tcapal in Sergey  1981 m RuIlland, Perm Ci RUS 4 1 2 4.5 27.5 182.5
5. Anfinogenov Artem  2098 m Russland RUS 3 3 1 4.5 27.0 193.0
6. Denisov Sergei  2183 m RuIlland RUS 3 2 2 4.0 31.5 187.5
7. Rudolf Thomas  1836 m SG Grún-Weifl Or GER 3 2 2 4.0 28.5 181.0
8. I naganti Amarnath  2044 m Indien, Secundra IND 3 2 2 4.0 24.0 162.5
9. Pogorelova Galina   w Ruilland RUS 2 0 5 2.0 19.5 148.5

Rangliste: Stand nach der
7. Runde Selektion: weiblich

Rang Teilnehmer Titel TWZ Att Verein/Ort Land S R V Punkte Buchh BuSum

1. Gerasimova Olga WIM 2170 w RuIlland RUS 4 0 3 4.0 27.0 180.5
2. Botalova Yulia WFM 1969 w Ruilland RUS 3 2 2 4.0 24.5 175.5
3. Pogorelova Galina   w RuIlland RUS 2 0 5 2.0 19.5 148.5
4. Kuchkarova Ziyoda   w Usbekistan UZB 2 0 5 2.0 19.0 154.0






PHOTOS



info@ac-iccd.org
Back to content | Back to main menu